Print this page
Granice w „Academii” Jakub Ostałowski

Granice w „Academii”

NAUKA ONLINE POLECA

„Granica jest symbolem podziału, wyrazem odrębności, zaznaczenia różnicy między „swoim” a „obcym”. Jej przekraczaniu towarzyszą mniej lub bardziej symboliczne rytuały. A często również silne emocje”. Zapraszamy do lektury magazynu Polskiej Akademii Nauk „Academia”, którego motywem przewodnim są „Granice”

 

Zaproszenie do podróży

 

Kto z nas nie poznał na lekcjach matematyki tajemniczego łacińskiego słowa oznaczającego granicę: limes. Pierwotnie słowo to oznaczało m.in. drogę graniczną rozdzielającą działki, winnice czy pola, ale już w późniejszym okresie ‒ system fortyfikacji stawianych na krańcach imperium rzymskiego, które miały je chronić przed najazdami barbarzyńców. I w takim potocznym rozumieniu słowo funkcjonuje do dzisiaj: granica jest symbolem podziału, wyrazem odrębności, zaznaczenia różnicy między „swoim” a „obcym”. Jej przekraczaniu towarzyszą mniej lub bardziej symboliczne rytuały. A często również silne emocje.

Tak się dzieje w Polsce w przypadku dyskusji nad dopuszczalnością badań in vitro czy szerzej ‒ określania granic, w jakich medycyna powinna działać lub – jak chcą inni – których nie powinna przekraczać. O badaniach prenatalnych w Polsce mówi w fascynującym wywiadzie prof. Jacek Zaremba. Innym tematem wzbudzającym silne kontrowersje polityczne i społeczne są migracje. Współczesne wyjazdy młodego pokolenia Polaków, ich źródła i towarzyszące im mity analizuje dr Michał Garapich. Historyk dr Dariusz Libionka opowiada nam m.in. o próbach rozdzielenia fikcji od prawdy w sprawach polsko-żydowskich. Prof. Marcin Kula w wywiadzie numeru mówi o trudach, na jakie narażeni byli kiedyś Polacy emigrujący do obu Ameryk, ale też o pokonywaniu barier geograficznych, społecznych i psychologicznych. O płynności granic między światem ludzi i zwierząt opowiada zaś dr Maria Pawłowska.

W numerze „Academii ”, który masz, Czytelniku, w ręku ‒ albo czytasz w Internecie, na tablecie lub smartfonie ‒ zachęcamy do przekraczania granic i podróży nie tylko na tereny złożonych zagadnień historii i współczesności. Wraz z dr Agatą Roćko udajemy się zatem śladami naszych osiemnastowiecznych przodków do Rzymu. Dajemy się uwieść czarowi cygańskiej pieśni i podążamy za taborem. Zapuszczamy wzrok w naczynie pełne zielonych glonów, aby dowiedzieć się, jak powstaje biomasa. Ciekawej podróży!

 

Redakcja ACADEMII

 


 

 

W numerze:

Dr Michał Garapich: Przystanek: świat

Prof. dr hab. Jacek Zaremba: Możliwość wyboru

Dr Dariusz Libionka: Nie taka prosta historia

Dr Agata Roćko: Osiemnastowieczna podróżomania

Prof. dr hab. Jacek Hennig: Zielona pomoc dla głodnego świata

Dr Maria Pawłowska: Mity o naturalności

Dr Anna Sobieska: Za cygańską gwiazdą

Dr Izabela Krzemińska, prof. dr hab. Jerzy Tys: Pożyteczny stres glonów

Dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik: Paradoksy emancypacji

Prof. Marcin Kula: Kłopoty z dwoma kapeluszami

Dr Remigiusz Worch: Boisko pod mikroskopem

Dr Piotr Perkowski: Krystalizacja to nie koniec

Prof. Kazimierz Kochman: Mikroby i rewolucja

Prof. dr hab. Zbigniew Kwieciński: Edukacja – do naprawy!

 

 

Artykuły można znaleźć w działach TekstyPolecamy oraz Felietony.

 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)