Print this page
Komunikacja w „Academii” Jakub Ostałowski

Komunikacja w „Academii”

Academia

„Wszystkie komunikaty – niezależnie od formy – są nawiązaniem dialogu. Dzieleniem się wiadomościami, informowaniem, naradzaniem. Dzięki nim mamy poczucie łączności z innymi”. Zapraszamy do lektury najnowszego magazynu Polskiej Akademii Nauk „Academia”, którego motywem przewodnim jest „Komunikacja”

 

Za radą Alicji

 

Porozumiewamy się za pomocą słów i zdań, gestów i tekstów, sygnałów i obrazów. Korzystamy przy tym z telefonu, Skype’a, piszemy e-maile, listy, SMS-y, publikujemy komentarze na portalach. Mowa, tekst i rysunek to podstawowe sposoby naszej komunikacji.

Obrazy mają zresztą coraz większe znaczenie. Czytelnicy bombardowani coraz większą ilością informacji często skupiają się nie na tekście, ale na ilustracjach. Już w XIX wieku bohaterka książki Lewisa Carrolla Alicja z Krainy Czarów mówiła: „Ale cóż jest warta książka bez dialogów i obrazków”?

Obrazy, znaki graficzne, rysunki spotykamy nie tylko w książkach, gazetach, portalach, ale również w przestrzeni miejskiej – na ścianach domów, płotach, murach, chodnikach. To street art, sztuka ulicy. Anonimowi zazwyczaj twórcy graffiti przekazują nam komunikaty w formie liter, postaci ludzkich i symboli. Część odbiorców traktuje to jako akt wandalizmu, bezprawnej ingerencji w przestrzeń, niszczenia tego, co wspólne.

Ale prawdziwe graffiti to jednak sztuka. Spójrzmy na ludzika z naszej okładki, namalowanego za zgodą właścicieli na murze toru konnego na Służewcu w Warszawie. Przejeżdżając obok, czujemy obecność tajemniczego twórcy, uśmiechamy się, zastanawiamy się, co chce nam przekazać.

A jeśli wrócimy do tekstów – co zamierzał obwieścić ktoś, kto wymalował widoczne na zdjęciu powyżej zdanie? Na co chciał zwrócić uwagę?

Wszystkie komunikaty – niezależnie od formy – są nawiązaniem dialogu. Dzieleniem się wiadomościami, informowaniem, naradzaniem. Dzięki nim mamy poczucie łączności z innymi. Nie na darmo ten sam rdzeń mają łacińskie określenia communicatio (komunikacja) i communio (wspólnota).

 

Redakcja ACADEMII

 


 

W numerze znalazły się wywiady
z prof. Pawłem Moskalikiem,
prof. Jerzym Woyke
i dr Przemysławem Sadurą.

 

Teksty zaś opublikowali
prof. Wojciech Pisula,
dr Agnieszka Piskorska,
dr hab. Agata Różańska,
prof. dr hab. Ida Kurcz
,
dr Maciej Ogrodniczuk,
prof. Elżbieta Szeląg,
prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz,
dr Agnieszka Kloch,
Błażej Skoczeń, Maria Lewicka, Maciej Zabel, Agnieszka Pollo,
dr Kinga Małecka
oraz prof. dr hab. Magdalena Fikus.

 

Artykuły można znaleźć w działach Polecamy, Teksty oraz Felietony.

 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)