Print this page
Okno na świat dla sparaliżowanych Aksa2011/www.pixabay.com

Okno na świat dla sparaliżowanych

Academia

2017-03-02

BlinkMouse – aplikacja, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera – powstała na Politechnice Rzeszowskiej. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie – dzięki kamerze internetowej ustawionej naprzeciw twarzy użytkownika. Jej autorką jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki

 

BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika.

 

Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.

 

– Użytkownik patrzy na kursor ekranowy i mrugnięciem może poruszać nim we wszystkich podstawowych kierunkach, może go zatrzymać, znowu ruszyć, klikaniem wybierać i uaktywniać sekwencje – wyjaśnia Marnik.

 

Zaznaczyła, że takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich istotnych funkcji tradycyjnej myszki komputerowej. – W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem – dodaje pomysłodawczyni aplikacji.

 

W połowie lutego br. prawa do udostępnienia aplikacji nabyło Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO z Rzeszowa.

 

Marnik mówi, że aplikacja w wersji podstawowej będzie udostępniona prawdopodobnie za darmo. Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Według Marnik nie będą to wysokie koszty.

 

Aplikację mogą od Stowarzyszenia nabywać osoby prywatne.

 

Instrukcja wideo obsługi znajduje się na stronie: http://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/blinkmouse-aplikacja-dla-osob-calkowicie-niesprawnych-ruchowo-208.html

 

Za BlinMouse Joanna Marnik otrzymała srebrny medal Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG (Kraków 2015).

 

Udział w nim był możliwy dzięki projektowi „Inkubator innowacyjności” Politechniki Rzeszowskiej, z którego sfinansowano przygotowanie aplikacji do udostępnienia – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Worosz. Projekt ten służy wsparciu procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności ich komercjalizacji.

 

 

  © PAP – Nauka w Polsce, api/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


 

 

 

Oceń artykuł
(0 głosujących)